Archiwum Rodzin Radomskich

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Witamy w Wirtualnym Archiwum Rodzin Radomskich!

Szanowni Państwo,

Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu genealogią, Archiwum Państwowe w Radomiu postanowiło stworzyć mieszkańcom Radomia i regionu radomskiego możliwość prezentacji najciekawszych eksponatów z domowych archiwów w internecie. Jeżeli ktoś z Państwa posiada interesujące fotografie, dokumenty bądź inne materiały mogące być opublikowane w formie skanu na naszej stronie i zechce zaprezentować je wraz z krótką informacją o rodzinie - zapraszamy!

W sprawie prezentacji rodziny prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: (48) 377 90 60, przesłanie korespondencji na adres e-mail imazur@radom.ap.gov.pl lub na adres: Archiwum Państwowe w Radomiu,
ul. Wernera 7, 26-600 Radom.

Przyjęliśmy zasadę, że publikować będziemy materiały sprzed 1950 roku.

Na stronie prezentowane będą również najciekawsze eksponaty z kolekcji rodzinnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Radomiu. 

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Rodziny Malczewskich i Świątków

Rodziny Malczewskich i Świątków

24 stycznia 2020

Andrzej Malczewski to brat mojego dziadka ze strony mamy. Urodził się w 1900 roku i w wieku piętnastu lat uciekł z domu. Rodzina szukała nastolatka, ale przepadł jak kamień w wodę. Po trzech latach okazało się, że młodzieniec zbiegł do Krakowa i zaciągnął się do Legionów Józefa Piłsudskiego. Z opowiadań mojego dziadka wiem, że jego brat, Andrzej, uczestniczył w IX Zjeździe Legionistów w 1930 roku. Podczas wizyty Józefa Piłsudskiego w Radomiu był w grupie legionistów, którzy wyprzęgli konie i sami ciągnęli powóz Komendanta. Zachowała się fotografia Andrzeja Malczewskiego w mundurze legionisty. Tylko tyle i aż tyle.

Jan Świątek to młodszy brat mojego ojca. W 1940 roku miał około 20 lat. Podczas wykonywania jakichś prac drogowych na polecenie niemieckich władz uderzył łopatą niemieckiego żandarma, aresztowano go i wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam umarł. Nie znamy daty śmierci ani okoliczności. Pozostała jedna fotografia.

Czytaj więcej o: Rodziny Malczewskich i Świątków
Przejdź do - Rodzina Pajkertów

Rodzina Pajkertów

24 stycznia 2017

Ludwik Pajkert, z zawodu sukiennik, urodził się w 1810 r. w mieście Friedland na terenie Prus. Jego rodzicami byli: Józef Pajkert (urodzony najprawdopodobniej ok. 1775 r.) i Agata Pajkert z domu Nete. We Friedlandzie urodziła się także siostra Ludwika – Karolina. Miała ona 19 lat, kiedy wyszła za mąż za Ignacego Gintera, fabrykanta w Turku. Ślub ich odbył się w kościele parafialnym 1 stycznia 1828 r. w Kolnie, gdzie mieszkała ze swoimi rodzicami.

Czytaj więcej o: Rodzina Pajkertów
Przejdź do - Rodzina Mirkowskich

Rodzina Mirkowskich

24 stycznia 2017

Henryk Mirkowski urodził się 1 stycznia 1875 r. we wsi Godów gm. Kowala (dzisiaj dzielnica Radomia). Był on synem Stanisława (ur. w 1841 r. w Cerekwi, zm. w 1905 r.) i Feliksy z domu Skierczyńskiej (ur. w 2 lutego 1849 r. w parafii Kowala, zm. w 1892r.) Mirkowskich.  Miał on liczne rodzeństwo. Tworzyły je siostry: Helena, Emilia Elżbieta, Józefa Joanna, Marianna Rozalia i Anna Joanna oraz bracia: Franciszek Wiktor, Roman, Jan i Antoni.

Czytaj więcej o: Rodzina Mirkowskich
Przejdź do - Rodzina Klimkowskich

Rodzina Klimkowskich

24 stycznia 2017

Aleksander Klimkowski, strażnik (strzelec) Lasów Rządowych, urodził się w 1808 r. w Tuszynie, w rodzinie Sylweriusza Klimkowskiego (ur. przed 1780 r., zm. przed 1850 r.) i Teofili (ur. ok. 1785 r., zm. ok. 1850 r.). Niestety, nie zachowały się bliższe informacje na temat rodziców Sylweriusza; nie wiadomo, kim byli i dlaczego nadali synowi raczej rzadkie, łacińskie imię niezbyt znanego papieża. Aleksander, zamieszkały w Rogowie, był trzykrotnie żonaty. Z pierwszą żoną – Reginą z Żukowskich, miał syna Teofila (1831–1908), a z drugą – Katarzyną z Wąsowskich, syna Erazma (1840–1912). Po dwukrotnym owdowieniu, zawarł kolejny związek małżeński 30 czerwca 1852 r. w kościele parafialnym w Mircu. Jego wybranką została Marianna Żukowska, panna służąca we dworze mireckim, córka nieżyjącego już wówczas Józefa i Zuzanny ze Stomiszewskich. Z małżeństwa Aleksandra i Marianny Klimkowskich urodziła się trójka dzieci: Ignacy (1857–1920), Rozalia Julia (1860–?) i Józef Klimkowski (1861–?).

Czytaj więcej o: Rodzina Klimkowskich

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-09-14
Data publikacji:2015-09-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Konrad Kurys
Liczba odwiedzin:45579