Kontakt

Archiwum Państwowe w Radomiu
ul. Wernera 7, 26-600 Radom

SEKRETARIAT:
tel. (48) 377-90-50
fax. (48) 377-90-52
e-mail: kancelaria@radom.ap.gov.pl
ePUAP: /936g4uruls/SkrytkaESP
eDoręczenia: AE:PL-35398-10330-ACTFS-26

DOKUMENTACJA OSOBOWO-PŁACOWA:
tel. (48) 377-90-58

INFORMACJA:
tel. (48) 377-90-51

CZYTELNIA AKT:
tel. (48) 377-90-60
e-mail: poszukiwania@radom.ap.gov.pl

„Wielka Wojna. Radom i region radomski w czasie I wojny światowej”

30 września, 2014

W dniu 2 października o godzinie 14.00 zostanie otwarta wystawa, w Archiwum Państwowym w Radomiu, pod tytułem „Wielka Wojna. Radom i region radomski w czasie I wojny światowej”. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami okrągłej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

W dniu 2 października o godzinie 14.00 zostanie otwarta wystawa, w Archiwum Państwowym w Radomiu, pod tytułem „Wielka Wojna. Radom i region radomski w czasie I wojny światowej”. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami okrągłej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące z zasobu Archiwum oraz wypożyczone z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i prywatnych kolekcjonerów.
Na ekspozycji ukazany będzie okres działań militarnych na ziemi radomskiej w latach 1914 – 1915. Następnie okres okupacji austriackiej 1915 – 1918, z wybranymi aspektami życia. Symbolicznie będzie przedstawiony moment wyzwolenia miasta z rąk okupanta austriackiego, będący jednocześnie przyczynkiem do planowanej wystawy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, która zamknie cały cykl wystaw poświęconych obchodom wybuchu I wojny światowej .
Na wystawie zaprezentowane będą fotografie Radomiu w przededniu wybuchu wojny, fotografie zniszczeń wojennych z Radomia i regionu, a także zdjęcia miasta z okresu okupacji austriackiej. Znaczną część wystawy będą stanowić ogłoszenia władz carskich, a także ogłoszenia nowego okupanta, austriackiego. Na ekspozycji znajdą się również elementy umundurowania stron walczących ze sobą, a więc wojsk carskich, niemieckich i austro-węgierskich.
Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja współczesnych fotografii cmentarzy wojennych, rozsianych po ziemi radomskiej.
Wystawie będzie towarzyszył katalog, a czynna będzie do końca roku.

Zobacz, gdzie się znajdujemy i jak do nas dojechać