Archiwum Państwowe w Radomiu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Jan%20Świątek,%20brat%20Michała,%20zamordowany%20w%20Oświęcimiu

Rodziny Malczewskich i Świątków

24 stycznia 2020

Andrzej Malczewski to brat mojego dziadka ze strony mamy. Urodził się w 1900 roku i w wieku piętnastu lat uciekł z domu. Rodzina szukała nastolatka, ale przepadł jak kamień w wodę. Po trzech latach okazało się, że młodzieniec zbiegł do Krakowa i zaciągnął się do Legionów Józefa Piłsudskiego. Z opowiadań mojego dziadka wiem, że jego brat, Andrzej, uczestniczył w IX Zjeździe Legionistów w 1930 roku. Podczas wizyty Józefa Piłsudskiego w Radomiu był w grupie legionistów, którzy wyprzęgli konie i sami ciągnęli powóz Komendanta. Zachowała się fotografia Andrzeja Malczewskiego w mundurze legionisty. Tylko tyle i aż tyle.

Jan Świątek to młodszy brat mojego ojca. W 1940 roku miał około 20 lat. Podczas wykonywania jakichś prac drogowych na polecenie niemieckich władz uderzył łopatą niemieckiego żandarma, aresztowano go i wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam umarł. Nie znamy daty śmierci ani okoliczności. Pozostała jedna fotografia.

Czytaj więcej o: Rodziny Malczewskich i Świątków
Przejdź do -

Wystawa: "Na scenie, estradzie i srebrnym ekranie. Życie kulturalne Radomia od 2 połowy XIX w. do lat 30-tych XX w."

13 listopada 2019

Archiwum Państwowe w Radomiu zaprasza na wystawę pt. Na scenie, estradzie i srebrnym ekranie. Życie kulturalne Radomia od  2 połowy XIX w. do lat 30-tych XX w.

Czytaj więcej o: Wystawa: "Na scenie, estradzie i srebrnym ekranie. Życie kulturalne Radomia od 2 połowy XIX w. do lat 30-tych XX w."
Przejdź do -

Punkt Konsultacyjny projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

7 października 2019

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że w odpowiedzi na liczne zapytania o kontynuację warsztatów dotyczących archiwów rodzinnych z dnia  30.09.2019 r., zapraszamy na spotkania (w formie konsultacji indywidualnych), w siedzibie Archiwum przy ul. Wernera 7, w godzinach 16:30-17:30, w następujących terminach:

Czytaj więcej o: Punkt Konsultacyjny projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej
Przejdź do -

Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” – fotorelacja ze spotkania i warsztatów

1 października 2019

30 września 2019 r. o godz. 17.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Radomiu odbyły się warsztaty archiwalno-konserwatorskie, zorganizowane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Czytaj więcej o: Projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” – fotorelacja ze spotkania i warsztatów