Archiwum Państwowe w Radomiu

Archiwum Rodzin Radomskich

Witamy w Wirtualnym Archiwum Rodzin Radomskich!

Szanowni Państwo,

Wychodząc naprzeciw niesłabnącemu zainteresowaniu genealogią, Archiwum Państwowe w Radomiu postanowiło stworzyć mieszkańcom Radomia i regionu radomskiego możliwość prezentacji najciekawszych eksponatów z domowych archiwów w internecie. Jeżeli ktoś z Państwa posiada interesujące fotografie, dokumenty bądź inne materiały mogące być opublikowane w formie skanu na naszej stronie i zechce zaprezentować je wraz z krótką informacją o rodzinie - zapraszamy!

W sprawie prezentacji rodziny prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: (48) 377 90 60, przesłanie korespondencji na adres e-mail imazur@radom.ap.gov.pl lub na adres: Archiwum Państwowe w Radomiu,
ul. Wernera 7, 26-600 Radom.

Przyjęliśmy zasadę, że publikować będziemy materiały sprzed 1950 roku.

Na stronie prezentowane będą również najciekawsze eksponaty z kolekcji rodzinnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Radomiu. 

 

 

 

Artykuły

  • Rodzina Majewskich

    Henryk Stanisław Grudzień
    wnuk Kazimierza Apolinarego Majewskiego

     

    Już w 1791 roku w liście rodzin szlacheckich województwa krakowskiego w okolicy Jędrze­jo­wa występują cztery nazwiska Majewskich. W moim przypadku protoplastą rodu Majewskich herbu Łabędź był zubożały szlachcic Wincenty.

    Czytaj Więcej o: Rodzina Majewskich
  • Rodziny Malczewskich i Świątków

    Andrzej Malczewski to brat mojego dziadka ze strony mamy. Urodził się w 1900 roku i w wieku piętnastu lat uciekł z domu. Rodzina szukała nastolatka, ale przepadł jak kamień w wodę. Po trzech latach okazało się, że młodzieniec zbiegł do Krakowa i zaciągnął się do Legionów Józefa Piłsudskiego. Z opowiadań mojego dziadka wiem, że jego brat, Andrzej, uczestniczył w IX Zjeździe Legionistów w 1930 roku. Podczas wizyty Józefa Piłsudskiego w Radomiu był w grupie legionistów, którzy wyprzęgli konie i sami ciągnęli powóz Komendanta. Zachowała się fotografia Andrzeja Malczewskiego w mundurze legionisty. Tylko tyle i aż tyle.

    Jan Świątek to młodszy brat mojego ojca. W 1940 roku miał około 20 lat. Podczas wykonywania jakichś prac drogowych na polecenie niemieckich władz uderzył łopatą niemieckiego żandarma, aresztowano go i wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam umarł. Nie znamy daty śmierci ani okoliczności. Pozostała jedna fotografia.

    Czytaj Więcej o: Rodziny Malczewskich i Świątków
  • Rodzina Pajkertów

    Ludwik Pajkert, z zawodu sukiennik, urodził się w 1810 r. w mieście Friedland na terenie Prus. Jego rodzicami byli: Józef Pajkert (urodzony najprawdopodobniej ok. 1775 r.) i Agata Pajkert z domu Nete. We Friedlandzie urodziła się także siostra Ludwika – Karolina. Miała ona 19 lat, kiedy wyszła za mąż za Ignacego Gintera, fabrykanta w Turku. Ślub ich odbył się w kościele parafialnym 1 stycznia 1828 r. w Kolnie, gdzie mieszkała ze swoimi rodzicami.

    Czytaj Więcej o: Rodzina Pajkertów
  • Rodzina Mirkowskich

    Henryk Mirkowski urodził się 1 stycznia 1875 r. we wsi Godów gm. Kowala (dzisiaj dzielnica Radomia). Był on synem Stanisława (ur. w 1841 r. w Cerekwi, zm. w 1905 r.) i Feliksy z domu Skierczyńskiej (ur. w 2 lutego 1849 r. w parafii Kowala, zm. w 1892r.) Mirkowskich.  Miał on liczne rodzeństwo. Tworzyły je siostry: Helena, Emilia Elżbieta, Józefa Joanna, Marianna Rozalia i Anna Joanna oraz bracia: Franciszek Wiktor, Roman, Jan i Antoni.

    Czytaj Więcej o: Rodzina Mirkowskich

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-09-14 17:15przez:
Opublikowano:2015-09-14 00:00przez: Konrad Kurys
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Radomiu
Odwiedziny:94205

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.